FAYDALARI NEDİR?

2008-11-30 01:42:00


Yazın ve kışın sofralarımızın iki renkli siması :Havuç ve kırmızı lahana ....peki yediğimiz sebzelerin bize ne gibi faydaları var hiç aklımıza geliyor mu?

HAVUÇ:
Uzmanlar, havucun, süratle kan yapıcı, kuvvetlendirici, ishal kesici, peklik giderici, mide ve bağırsağın yakın dostu, safra akıtıcı, karaciğeri kuvvetlendirici ve yeri doldurulamayan bir sebze olduğunu söylüyor. Kansızlık halinde, sabah, öğle, akşam taze çıkarılmiş 1 çay bardağı havuç suyu içilmesi, suyu çıkarılamazsa ince rendelenmesi ve iyice çiğnenerek yenilmesi öneriliyor. Mide ve barsak kanamalarında da havuç suyunun çok faydalı olduğunu ifade eden uzmanlar, havucun, özel şekeri, A vitamini ve bol vitaminleri ile karaciğeri kuvvetlendirdiğini, ona rahatsızlığında kendi kendini tamir imkanı verdiğini, vücuttaki üre asidi, ürat tuzları, benzeri yorgunluk maddelerini, diğer zehirleri idrarla dışarı attığını vurguluyor

*A, C, B1 ve B2 vitaminlerince zengin bir ürün olan havuç, çiğ olarak ya da pişirilerek tüketilir.
*Haftada beş kere yendiği takdirde Harvard'ın araştırmalarına göre kadınlarda kalp enfarktüsünü, felç tehlikesini yüzde 68 oranında azaltıyor.
*Günde iki havucun erkeklerde kandaki kolesterolü yüzde 10 oranında azalttığı görülmüştür.
*Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indiriyor.
*Havuçtaki Beta-Karotin de gözleri yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor.
* Mide ve bağırsak kanamalarını önler,
* Kansızlığı giderir,
*Anne sütünü arttırır,
*Yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir,
*İdrar ve bağırsak gazlarını söktürür,
* Ülserdeki şikayetleri giderir.
* Kansere karşı etkili olduğu gibi cildin kurumasını da engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
*Beta karotin (kansere neden olan serbest radikallari durduruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor) içeren havucun en büyük özelliklerinden biri içerdiği bu maddenin cildin kurumasını engelleyen A vitaminine dönüşebilmesi. .

kaynak:e-kolay.net/sağlık

Kırmızı lahananın faydaları
Kırmızı lahananın faydaları
Nefroloji ve Hipertansiyon Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Türk, sebze ve meyvelerin sağlıklı bir yaşam için vazgeçilmez gıdalar olduğunu belirterek, kırmızı lahananın insan vücudunu kanserden koruyarak, beyin ve kalbin sağlıklı çalışmasına yararlı olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Kırmızı lahanayla ilgili Amerikan Tarımsal Araştırma Merkezi'nin (US ARC) yapmış olduğu araştırma sonuçlarının "The Journal of Agricultural and Food Chemistry" dergisinin son sayısında yayınlandığını bildiren Prof. Dr. Süleyman Türk, "Beltsville Human Nutrition Research Center'de yapılan çalışmanın sonuçlarına göre, insan sağlığı için çok faydalı olan ve başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu etkileri bilinen flavanoidler grubundan olan Anthocyaninlerin 36 farklı türünün kırmızı lahanada bol miktarda olduğu belirlenmiştir. Bu 36 Anthocyanin'den 8 tanesi, yeni keşfedilenler olarak bilim dünyasına tebliğ edildi. Anthocyaninlerin kansere karşı koruyucu etkilerinin yanında beyin fonksiyonlarını ve kalp fonksiyonlarını iyileştirici etkiye sahip maddeler olduğu da ortaya çıktı. Başta kırmızı lahana olmak üzere koyu renkli sebze ve meyveler şifa hazinesi" dedi.

Prof. Dr. Türk, Amerikan Tarımsal Araştırma Merkezi'nin bu konuda yapmış olduğu daha önceki çalışmalarda Anthocyaninlerin bol miktarda alınmasının C vitamininin antioksidan özelliğini ikiye katlayıcı etkisinin de tespit edildiğini vurguladı.

KOYU RENKLİ SEBZE VE MEYVELERİN FAYDALARI

Prof. Dr. Süleyman Türk, sebze ve meyvelerin özellikle renkleri koyu olanlarının insan sağlığına faydalarıyla ilgili çok sayıda araştırma sonucunun yayınlandığını hatırlatarak, "Tabiatta önce sağlıklı kalmayı sağlayacak ve daha sonra da hastalananların şifasına vesile olacak şifa kaynakları olan sebze ve meyveler bol miktarda bulunmaktadır" şeklinde konuştu. Prof. Dr. Türk, Ronald L. Prior ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmada özellikle siyah üzüm, siyah erik, karadut, ahududu, çilek ve siyah mısırın insan sağlığı için çok faydalı olan Anthocyaninler yönünden çok zengin olduğunun tespit edildiğini ifade ederek, şu bilgileri verdi:

"Özellikle çilek ve ahududu zayıflamaya yol açan maddeler de içeriyor. Siyah üzüm, karadut, ahududu, çilek ve siyah mısırın insan sağlığına faydalı etkileriyle ilgili çalışma 'Journal of Agricultural and Food Chemistry' adlı dergide yayınlandı. Dünya Kanser Araştırmaları Vakfı ve Amerikan Kanser Cemiyeti araştırmacısı Dr. Byers de, meyve ve sebze tüketim alışkanlığı olmayanlarda kanser görülme ihtimalinin yüzde 20 arttığını söyledi."

ORGANİK SEBZE VE MEYVE ÜRETİMİ TEŞVİK EDİLMELİ

Prof. Dr. Süleyman Türk, özellikle doğal yapısına müdahale edilmemiş organik sebze ve meyvelerin insan sağlığı üzerine sayılamayacak kadar olumlu etkileri olduğunun bilimsel çalışmalarda gösterildiğini belirtti. Doğallığını kaybetmiş veya doğal haline müdahale edilmiş, genetiği ile oynanmış veya yanlış pişirme ile özelliğini kaybetmiş sebze ve meyve tüketiminin sağlığa zararlı olduğunun altını çizen Prof. Dr. Türk, sebze ve meyvelerin doğallığını kaybetmeden üretilmesi ve tüketilmesinin insan sağlığı ve ekolojik dengeler açısından büyük öneme sahip olduğunu söyledi. Prof. Dr. Süleyman Türk, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından organik sebze ve meyve üretimi ve tüketiminin teşvik edilmesi gerektiğini de kaydetti.

İHA132
0
0
Yorum Yaz