ÇANKIRI TUZ MAĞARASI

2008-08-21 15:54:00
Çankırı Tuz Mağarası Girişi
Yaklaşık 5000 yıldır yararlanıldığı tahmin edilen Türkiye'nin en büyük kaya tuzu rezervlerinin bulunduğu bir yerdir.Buradaki Kaya Tuzu yataklarının Hititler zamanından beri kullanıldığı tahmin edilmektedir.
Çankırı'nın doğusunda yaklaşık 20 km. mesafede bulunan Tuz Mağarası, kaya tuzu yataklarının işletilmesi maksadıyla açılmış olup bugün nispeten dar girişinin devamında modern karayolu tünellerini andıran birçok galeriden meydana gelmiş büyük bir mağaradır.
Yer yer tuzdan bembeyaz sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağarada işletmeler tarafından kaya tuzu üretimi yapılmaktadır.Üretilen kaya tuzları rafinasyon amacı ile Çankırı'da bulunan rafine tuz fabrikalarına, buzlanmayı önleme amacıyla Kara Yollarına,
Belediyelere ve yalama taşı olarak bütün Türkiye'ye dağıtılmaktadır. Tuz fabrikalarında işlenen kaya tuzu, mutfak ve sofralarımızda yer almaktadır.Ayrıca mağaranın gerekli incelemeler yapılabildiği takdirde özellikle astım hastaları için yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Yapılan tahmini hesaplara göre Kaya Tuzu madeni rezervinin 500 milyon ton olduğu tahmin edilmektedir. Çıkarılan Kaya Tuzunun saflık oranı %85 ile %95 arasında değişmektedir. Tuz mağarasının içinde kilometrelerce uzunluğunda galeriler bulunmaktadır. Günlük üretim kapasitesi 500 ton, yıllık üretim kapasitesi 150.000 ton dur.Birden farklı ocaklarda çalışılarak bu kapasite arttırılabilirmağaranın en önemli özelliğide cesedi 200 yıldır bozulmadan kalan ölü eşektir.daha önce MTA tarafından MTA müzesine götürülmüş.fakat ceset bozulmaya başladığında yine eski doğal ortamına bırakılmıştırBunlarda heykeltraşlarımızın ve heykeltraş öğrencilerin tuza en son verdikleri şekiller hepsi de birbirinden güzel eserler çıkarmışlar.Yolunuz birgün Çankırı'ya düşerse mutlaka ziyaret edin.

799
0
0
Yorum Yaz